Manapság a gipszkartonozás egyre elterjedtebb megoldás, amit akár mi is el tudunk végezni, nem muszáj kivitelezőt fogadnunk.
Ha te is belevágnál, mi segítünk lépésről lépésre az elkészítésében.
Mielőtt neki állnánk a gipszkartonozásnak, át kell gondolnunk, hogy mit szeretnénk készíteni, illetve milyen szerszámok szükségesek hozzá.
A szerelés menete nagyrészben függ attól, hogy álló gipszkarton szerkezetet, válaszfalat, előtérfalat vagy gipszkarton mennyezetet, álmennyezetet szeretnénk építeni. Igényeinkhez mérten fontos megtervezni, hogy a szerkezet milyen legyen. Fontos, hogy mit szeretnénk belefúrni, ráakasztani vagy mennyezet esetén, mivel szereljük fel.
Mire lesz szükséged a tervezés után?
Ezeket szerezd be:
- Gipszkarton lapok
- Hézagoló glett és hézagerősítő szalag
- Profilok
- Tartozékok: direktfüggesztők, gyorsépítő és önmetsző csavarok, csatlakozó szivacscsík, műanyag és acél beütődübelek
- Egyéb: vízmérték, mérőszalag, gipszkarton gyalu, gumikalapács, körkivágó, gipszkarton lyukreszelő, glettvas, spakli, gipszkarton csavarozó, stb...
Ha mindent beszereztél, kezdj neki!
1. lépés: A gipszkarton vázszerkezet elkészítése.
A gipszkartont általában – a mennyezeten mindig – egy erre a célra szolgáló gipszkarton vázszerkezetre rögzítjük, ami készülhet fából, illetve fémből is. Ez utóbbi felépítését leggyakrabban az erre a célra gyártott gipszkartonprofilok segítségével oldjuk meg. A gipszkartonprofilok méretre vágásához használjunk lemezollót.
2. lépés: A gipszkarton profilok felrakása, szerelése
A gipszkarton profilok szerelésekor a lyukak nyújtják a fő útmutatást. Ezek segítségével rögzíthetjük a gipszkarton vázszerkezetének fő pontjait a falhoz, a mennyezethez vagy az aljzathoz. A rögzítési pontok között mintegy 60-80 cm-es távolság az általános. Mindezek után a merevítők felfogatása következik, amit lemezcsavarokkal rögzítünk hozzá a fémprofilokhoz.
3. lépés: Gipszkarton vágása
Ha készen van a vázszerkezet, akkor a pontos gipszkarton méret elérése a következő feladat. Az előoldalon egy vonalzó segítségével jelöljük meg a vágni kívánt vonalat. Ezután a jelölésnél vágjunk bele a gipszkartonlapba. Mivel a gipszkarton törékeny, a bevágásnál könnyedén el lehet törni a lapot, ami így a kívánt méretben rendelkezésre áll. A gipszkarton vágása több módon is megoldható, akár egy direkt erre a célra kifejlesztett gipszkarton vágó géppel is dolgozhatunk, amennyiben finomabb megoldást szeretnénk. Amennyiben a végeredmény néhány milliméterrel nagyobb a kívánatosnál, akkor sincs okunk aggodalomra, hiszen gipszkartongyaluval kialakíthatjuk a megfelelő méretet, éleket.
4. lépés: Gipszkarton rögzítése
A gipszkarton felrakása speciális önmetsző csavarokkal történik, legyen szó akár fa- vagy fémszerkezetről.
A faszerkezet esetében magától értetődő, hogy jóval nagyobb csavarra lesz szükségünk – érdemes kétszer akkorát használni, mint a fémváz esetében. Fontos, hogy a csavarozást mindig a lap oldalának közepénél kezdjük és a szélei felé haladva folytassuk, hogy elkerüljük a gipszkarton szakadását.
A csavarok ideális távolsága:
- egymástól 20-25 cm,
- a lap szélétől 1-1,5 cm
Ebben a lépésben kerül sor a szigetelésre is, ami hő- vagy hangszigetelés is lehet.
5. lépés: Az utolsó simítások
Utómunka alatt az alábbiakra gondolunk:
- az élvédők felrakása,
- a lapok közötti hézagok és a csavarfejek eltüntetése,
- csiszolás,
- és (opcionálisan) a gipszkarton festése.
Először a hézagok kitöltését érdemes elvégezni, amit a legegyszerűbben spaklival vagy glettvassal tehetünk meg. Szétoszlatjuk a gipszkarton felületén a hézagkitöltő anyagot. Ez után következnek az élvédők, majd a glettelés. Végezetül pedig a kiugró részeket le lehet csiszolni, és a festés is elvégezhető.
EZUTÁN NINCS MÁS DOLGOD, MINT ÉLVEZNI OTTHONOD KÉNYELMÉT.
A gipszkartonozáshoz szükséges anyagokat megvásárolhatod webáruházunkban, vagy országos hálózatunk 11 pontján!