A gipszkartonból készült falak éleinél és sarkainál gyakoriak a sérülések, repedések. Éppen ezért érdemes a befejező munkák során több időt szentelni megfelelő védelmükre, hogy tovább élvezhessük a hibátlan megjelenésüket, és a jövőben elkerülhessük a javításukhoz kötődő munkákat.
Belső sarkok védelme:
Belső sarkokra használjuk alumínium szállal erősített bandázsszalagot vagy papírszalagot.
Utóbbit többek között belső sarkok hézagolására használjuk. Alkalmazásával erős kapcsolatot hozhatunk létre.
- A belső sarkok hézagait a bandázsolás előtt ki kell tölteni glettanyaggal.
- Ennek száradása után a sarok mindkét oldalára vigyünk fel glettanyagot.
- Az előzőleg megnedvesített, megfelelő szögben behajlított papír hézagerősítő szalagot átfedéssel a sarokba helyezzük, majd belesimítjuk. Az átfedés miatt így nem fog tudni kirepedni.
- A papír hézagerősítő szalagot úgy gletteljük, hogy a hézagoló anyagot mindkét irányban kb. 15 cm-re elhúzzuk. A második, fedő glett réteget az alsónál kicsit szélesebben húzzuk el. A simítást általában elegendő csak egy rétegben elvégezni.
- A tökéletes száradást követően lecsiszolhatjuk a felületet, majd lefesthetjük/tapétázhatjuk a falat.
Külső sarkok védelme:
Az idő előre haladtával egyszerűsödnek a dolgok, és a problémákra egyre több megoldás kínálkozik. Az élek leverése a mai nap is sok helyen gondot jelent, pedig, ha körbe nézünk, találunk rá előnyös és praktikus ellenszert. Ilyen az élvédők alkalmazása. A gipszkarton fal élvédőzés és hézagolás a gipszkarton szerelés utolsó lépése, mely jelentősen meghatározhatja munkánk minőségét.
Mit használjunk?
Ha az élek 90 fokos szögűek, biztosítsd azokat alumínium élvédőkkel. Ezeket különösen sérülékeny helyeken használjuk, ahol az élek 90 fokos szöget zárnak be pl. folyosókon.
Ha az élek 90 foktól eltérő szögben készültek, válassz fémbetétes élvédő szalagot. Ez a termék olyan sarkok védelmére szolgál, melyek kevésbé vannak sérülésnek kitéve.
Aluminium élvédők szerelése:
- Lemezvágó ollóval vágd le az élvédőt a szükséges hosszra.
- Következő lépésként keverd ki az alapozó gipszet a csomagoláson szereplő utasításnak megfelelően. A NIDA Start, illetve a NIDA Duo gipszeket javasoljuk – ezek a gipszek bekeverhető por formájában kaphatók. Ha készmasszát használsz, ez a lépés kimarad. Itt a NIDA PRO készmasszát javasoljuk, illetve a NIDA Hydromix készmasszát (utóbbit vizes helyiségekben való felhasználásra készült).
- Simítóvas, vagy spakli segítségével hord fel a gipszet a biztosítani kívánt él hosszában.
- Süllyeszd bele a gipszbe az élvédőt. A NIDA ajánlatában 2,5 m és 3 m hosszú élvédők kaphatók. A süllyesztés alatt arra gondolunk, hogy az élvédőt belenyomjuk a felhordott gipszbe addig a pillanatig, míg a perforáción keresztül „ki nem nyomódik” a gipsz. Ezzel elkerülhetők az élvédő alatt kialakuló esetleges légbuborékok és annak is a bizonyítékát kapjuk, hogy az élvédő a teljes hosszúságán rögzítve van. Fontos, hogy az élvédőket a gipsz felhasználhatósági ideje alatt rögzítsük, azaz a gipsz megkötése előtt.
- A kinyomódott gipszet simítsd el az élvédő külső felületén, egészen addig, amíg sima felületet nem kapsz. Ennek köszönhetően - az élvédő teljes egészében bele lesz süllyesztve a gipszrétegbe.
- Az élvédő süllyesztése után feltétlenül ellenőrizd annak fekvését vízszintezővel.
- A gipsz teljes száradása után csiszold le a felületet csiszolópapír segítségével.
- Száradás után lefesthetjük a falat, illetve más anyagokkal befejezhetjük a felület kialakítását, pl. tapétával.
Fémbetétes élvédő szalag szerelése:
Ezt a terméket a kevésbé sérülékeny helyeken lévő éleken használjuk, pl. tetőcsúcs és könyökfal találkozása, éles, vagy nyitott élű sarkok.
- Vágd le a Siniat fémbetétes élvédő szalagot a rés hosszának megfelelően, és nedvesítsd be tiszta vízzel. Pár percre akár benne is hagyhatod a vízben.
- Míg ázik a szalag, a gipszkarton lapok csatlakozó éleit húzd át gipsszel (NIDA Start, NIDA Duo alapozó gipszek, vagy NIDA PRO készmassza - ezt már nem kell bekeverni)
- A spakli segítségével nyomd bele az alapozó gipszbe a szalagot ügyelve arra, hogy ne sértsd fel a fém betétet. Ennél a résznél vigyázz, hogy a szalag alatt ne alakuljanak ki légbuborékok.
- A szalag felületét vond be vékony réteg gipsszel és várd meg, míg az megszárad.
- Hord fel a következő réteg gipszet és ismételten várd meg, míg megköt.
- A gipsz teljes száradása után csiszolópapírral átcsiszolhatod a felületet. Ezután lefestheted vagy kitapétázhatod a falat.
A szükséges termékeket megvásárolhatod tőlünk online felületünkön vagy országos hálózatunk 11 telephelyén!